Botswana

 
     

 Tilbage - Lande

 
 

 BO 2601: Tuli Safari
  • Turens varighed: 7 nætter, 8 dage

  • Indkvartering: I "Two Mashatus" campen på farmen, et stort, rummeligt telt løftet op på teak pæle og med toilet og bruser. I bushen soves i dobbelttelt (3.5x6 m) på rigtige senge og i kgotla, en camp hvor man sover under åben himmel. Der er udmærkede toilet og badefaciliteter til begge lejrformer. Alle steder sover du på senge, med sædvanligt sengetøj, og du får udleveret rene håndklæder. Der er inkluderet vask af dit tøj i prisen.

  • Pension: Helpension - kokken kommer til lejren med ledsagebilen og laver mad over åben ild. Spændende og velsmagende mad. Drikke er inkluderet i prisen.

  • Heste: Der er heste i alle størrelser, aldre og temperament. De fleste er sydafrikanske racer eller kryds af sydafrikanske racer (Boerperd, sydafrikansk varmblod, appaloosa og shire krydsninger). Hestene er veltrænede, lydige, robuste og vant til Afrikas dyr og natur. De kan komme steder, hvor selv ikke de allerbedste 4 hjulstrækkere kan komme frem og er derfor helt ideelle til en spændende safari.

  • Sadler: Der rides med Australian stock sadler, Sydafrikanske Mcleland og et udvalg af engelske sadler.

  • Rideniveau: 4-5. Du skal være øvet og god rytter og i god fysisk form - der rides i et godt og varieret tempo i et  til tider krævende terræn.

  • Gruppestørrelse og guide: Der er max. 8 gæster og 2 guider på turene, samt kok og andet personale ved campene.

  • Bagage: Bagagen transporteres mellem de forskellige camps, du skal kun selv medbringe småfornødenheder til dagens ridt

  • Tøj og udstyr: Medbring tøj i neutrale farver (khaki, brun, beige og grønt) der passer ind i bushen (ingen stærke farver eller hvidt tøj (det bliver i øvrigt hurtigt snavset!)). Sædvanligt rideudstyr, ride- eller vandresko, half chaps anbefales, badetøj, hovedlampe, kamera, kikkert, læbepomade, solcreme og solblokker, langærmet skjorte eller t-shirt, tørklæde til værn mod støvet i visse perioder, varmt tøj (maj til august). Det er et krav, at der bruges hjelm (som kan lånes på stedet), da man ellers ikke er dækket af deres forsikring.

  • Vejret: Er varmt og tørt i vintermånederne (omkring 30 grader om dagen, 10-15 om natten - maj til august). Sommeren er meget varm 35-40 grader med hyppige kraftige regnskyl om eftermiddagen.

  • Sæson:
     
    4-11 april 18-25 juli
    18-25 april 25 juli - 1 august
    25 april - 2 maj 1-8 august
    9-16 maj 15-22 august
    16-23 maj 22-29 august
    30 maj - 6 juni 10-17 september*
    6-13 juni 26 september - 3 oktober
    13-20 juni 18-24 oktober
    20-27 juni 24-31 oktober
    11-18 juli  

    * starter fredag
    Tider med rødt er udsolgt

     

  • Ankomst: Søndag - afrejse fra Danmark lørdag

  • Afrejse: Søndag - hjemkomst til Danmark mandag

  • Transport: Fly til Johannesburg i Sydafrika - tager 12-14 timer hver vej afhængig af rejserute og koster fra ca. 7.000 kr. per person. Transfer fra lufthavnen i Johannesburg til ridecentret i bil eller minibus varer ca. 5½ time og er inkluderet i prisen.

  • Visum: Der kræves ikke visum til Botswana og Sydafrika fra de nordiske lande, men passet skal være gyldigt min 6 måneder efter afrejse dagen for returrejsen.

  • Vaccination: Botswana er et relativt sikkert område og vore lejre holder en høj hygiejnisk standard med godt drikkevand. Du bør imidlertid undersøge, om du skal have en eller flere vaccinationer eller malariapiller før du begiver dig af sted - kontakt din læge eller www.vaccination.dk for seneste information.

  • Forsikring: Vi anbefaler den udvidede afbestillingsforsikring, der også beskytter dig i tilfælde af sygdom og uheld, der medfører du ikke kan ride. Derudover skal du have en sygeforsikring, der dækker sygdom, ulykke og hjemtransport. Det gule sygesikringsbevis dækker ikke i Afrika.

  • Pris: 16.995 DKK. ekskl. rejse til Johannesburg.

  • VM i fodbold special: I juni og juli giver vi i forbindelse med VM en fodbold-rabat på 1.000 DKK   

  • Bestil: BO 2601

Denne tur er unik i det sydlige Afrika. Vi bevæger os fra camp til camp og det betyder, at du i løbet af ugen dækker en ganske stor del af det store (10 kmx30 km) Mashatu naturreservat. Mashatu ligger i det sydøstlige hjørne af Botswana, grænsende op til Sydafrika. Det er et reservat med stor naturlig variation i landskabet, enestående udsigter, gamle civilisationer og dramatiske bjergformationer og så afgrænses parken mod syd af den store og berømte Limpopo flod. Parken bliver ofte kaldt "The Land of the Giants" på grund af dets uspolerede natur og de store flokke af elefanter, zebraer, impalaer, giraffer iblandet rovdyr som løve, geparder, leoparder og hyæner. Dertil flere end 350 forskellige fuglearter og du har et sandt eldorado for safarielskere.

Safarien har en lidt gammeldags atmosfære over sig, som at træde ind i "Kong Salomons miner". Der er glimrende og meget kompetente guides, der kender parken og hestene i detaljer og som lægger vægt på både en god ride- og safarioplevelse under komfortable og betryggende forhold. En uovertruffen oplevelse og fantastisk måde at opleve det rige dyreliv i Afrika på.

Vi starter meget tidligt om morgenen og spenderer mellem 4 og 7 timer i sadlen hver dag. Ridningen er varieret med masser af muligheder for korte galopper gennem busksteppen, spring over små, væltede træstammer og længere galopper over Pitsani sletten.

Du kommer tilbage til campen til frokost, som nydes efter en kølig drink. Efter en siesta kan du tage en vandretur for at strække ben og indsnuse områdets lugte og lyde.

Tilbage i campen nydes "sundowners" rundt om bålet mens maden tilberedes af kokken - det bliver til en herlig tre retters menu, som nydes i lejrbålets og olielampernes flakkende skær.

Program

Dag 1: Ankomst til JHB International lufthavn i Johannesburg, hvor en chauffør møder dig og kører dig og andre deltagere op til Pont drift Border post. Der skifter i over til en bil fra farmen, der kører jer til  Fort Jameson’s. Turen tager ca. 5½ time. Efter en hurtig frokost og mulighed for at gøre lidt toilette skal du møde din hest, som du skal ride tur med resten af ugen. Herefter en kort tur for at lære hesten at kende og finde ud af, om matchet var ok - du skal ride på den mange timer resten af ugen. Natten tilbringes i "Two Mashatus".

Dag 2: Du skal ud på en lang tur til Jwala campen, nogle gode lange galopper (canters) og senere på dagen følger du Jwala flodens løb til campen for natten.

Dag 3: Vi følger snoede elefant stier, der tager dig til steder, som kun vanskeligt nås med 4 hjulstrækkere - områder, der er både afsides og ufatteligt smukke. Under den sidste del af dagens ridt får du mulighed for at springe over træstammer, som er væltet omkuld af elefanterne. Du sover under åben himmel - en aldeles betagende oplevelse. Lejren er omgivet af en ring af tunge opretstående træstammer, der sammen med vagterne og lejrbålet holder de vilde dyr på behørig afstand. Men du kan høre dem, lige som du kan høre hestene gumle på deres hø lige uden for ringen. Og du kan ligge og kigge op i en stjernehimmel, der er fantastisk med myriader af klare stjerner.

Dag 4: Dagens ridt er lidt kortere og går til de store sandstensformationer, som Tuli massivet er kendt for - og du kommer til Salomons mur! Lær mere om hvordan stedets ældgamle civilisation levede og jagede på denne egn. Vi tilbringer igen natten Kgotla campen, under åben himmel.

Dag 5: I dag snor din vej sig mellem elefanter og torne! En overraskelse venter i form af en picnic, som skaber en velkommen pause i dagens program. Når du senere har genopladet batterierne og er klar til at stige til hest igen tager vi nogle hurtige galopper på Pete’s pond plains. Du kommer til Liana campen i tide til svalende "sundowners"!

Dag 6: Vi rider gennem et område, der myldrer med vildt som du aldrig troede du skulle få at se i deres naturlige omgivelser! Der er nogle stejle flodbanker, der skal klares og snart er du oppe i bakkerne og ankommer til Zeederberg campen. Dette område er rigt på egnens nyere historie.

Dag 7: Efter en tur ned langs Pitsani floden kommer du til Pitsani sletterne, hvor en berusende gallop venter dig! Natten tilbringes i 2 Mashatus campen; nyd lidt mere luksus her på den sidste nat af dit ophold.

Dag 8: En sidste ridetur rundt nels vlei med mulighed for nogle cross country spring. Og så er du tilbage ved Two Mashatus campen. Et sikkert vemodigt farvel til din hest og en chance for at nette sig selv før turen tilbage mod lufthavnen i Johannesburg.

NB. Der kan ske mindre ændringer i programmet af hensyn til lokale forhold

 

Safari i Botswana - rytter og elefant 

 

Safari i Botswana - vilddyr på savannen

 

 

Teltlejr

 

Løver - de er der, men ses ikke så ofte

 

Herlig galop i floden

 

Link til ugebrev fra ranchen i Botswana

 

Printvenlig version - klik på ikonet

Print venlig turbeskrivelse i PDF format

 

 


BO 2603: Safari - Limpopo lodge ride
  • Turens varighed: 7 nætter, 8 dage på hest.

  • Indkvartering: Limpopo lodge i 3 nætter. Et stort farmhouse med en kæmpestor og meget smuk have. Gæsterne sover i værelser i farmhouse med eget bad og toilet med varmt og koldt vand. Der er fans i loftet til at svale på varme dage. Der er en stor svømmepøl under skyggefulde Mashatu træer, hvor man kan slappe af i middagsheden.
    Naledi i en nat. Det er en bush lodge med al tænkelig komfort. Gæsterne sover i individuelle hytter med et stort udendørs badeværelse ensuite med varmt og koldt vand og helt afskærmet. Der er naturligvis svømmepøl og en komfortabel lounge dekoreret i moderne afrikansk stil, hvor man kan slappe af i middagsheden. Campen er ideel til vandreture i bushen om eftermiddagen, da den ligger nær kanten af en klippevæg og derfor har man et storslået udsyn ud over reservatet.
    Kanda Farm i 2 nætter. En familie ejet lodge midt inde i Mashatu's centrale vildt område med et fantastisk udsyn over Majale floden. Indkvarteringen er mere basal i rummelige træhytter med koldt og varmt vand til et brusebad. Der er en centralt beliggende overdækket spiseplads, hvor man indtager sine måltider med flot udsigt til Majale floden.
    Two Mashatus i en nat. En komfortabel bush camp med store, rummelige telte sat op på teaktræs platforme. Der er ensuite bad og toilet direkte under stjernerne men naturligvis beskyttet mod indsyn. Gamle Mashatu træer giver god skygge i middagsheden

  • Pension: Helpension. Måltiderne indtages på "lodgerne" og tilberedes af vores egen medbragte og dygtige kok  - Martha eller Grace - over åben ild. Spændende og velsmagende mad.

  • Heste: Der er heste i alle størrelser, aldre og temperament. De fleste er sydafrikanske racer eller kryds af sydafrikanske racer (Boerperd, sydafrikansk varmblod, appaloosa og shire krydsninger). Hestene er veltrænede, lydige, robuste og vant til Afrikas dyr og natur. De kan komme steder, hvor selv ikke de allerbedste 4 hjulstrækkere kan komme frem og er derfor helt ideelle til spændende safari.

  • Sadler: Der rides med Australske Stock sadler, Sydafrikanske Mcllelan og et udvalg af engelske sadler.

  • Rideniveau: 4-5. Du skal være øvet og god rytter og i god fysisk form - der rides i et godt og varieret tempo i et krævende terræn.

  • Gruppestørrelse og guide: Der er max 8 gæster og 2 guider på turene.

  • Bagage: Transporteres mellem de forskellige lodges, du skal kun selv medbringe småfornødenheder til dagens ridt.

  • Tøj og udstyr: Medbring tøj i neutrale farver (khaki, brun, beige og grønt) der passer ind i bushen (ingen stærke farver eller hvidt tøj (det bliver iøvrigt hurtigt snavset!)). Sædvanligt rideudstyr, ride- eller vandresko, half chaps anbefales, badetøj, hovedlampe, kamera, kikkert, læbepomade, solcreme og solblokker, langærmet skjorte eller t-shirt. Det er et krav, at der bruges hjelm (som kan lånes på stedet), da man ellers ikke er dækket af deres forsikring.

  • Vejret: I marts er vejret ideelt, omkring 30 grader om dagen og omkring 20 om natten. Regntiden er ovre og alting er grønt. Det støver ikke og dyrene i parken er talrige, da der er masser af føde til dem.Er varmt og tørt i vintermånederne (omkring 30 grader om dagen, 10-15 om natten - maj til august). Sommeren er meget varm 35-40 grader med hyppige kraftige regnskyl om eftermiddagen - december til februar.

  • Sæson: 14-21 februar, 2-9 maj, 23-30 maj, 8-15 august og 14-21 november

  • Ankomst: Søndag - afrejse fra Danmark lørdag

  • Afrejse: Søndag - hjemkomst til Danmark mandag

  • Transport: Fly til Johannesburg i Sydafrika - tager 12-14 timer hver vej afhængig af rejserute og koster fra ca. 7000 kr. per person. Transfer fra lufthavnen i Johannesburg til Limpopo Lodge varer ca. 5½ timer. Der er transfer tilbage til lufthavnen i Johannesburg. Transfer er inkluderet i prisen.

  • Visum: Der kræves ikke visum til Botswana og Sydafrika fra de nordiske lande, men passet skal være gyldigt min 6 måneder efter afrejse dagen for returrejsen.

  • Vaccination: Botswana og Sydafrika er relativt sikre områder og vore lejre holder en høj hygiejnisk standard med godt drikkevand. Du bør imidlertid undersøge, om du skal have en eller flere vaccinationer eller malariapiller før du begiver dig af sted - kontakt din læge eller www.vaccination.dk for seneste information.

  • Forsikring: Vi anbefaler den udvidede afbestillingsforsikring, der også beskytter dig i tilfælde af sygdom og uheld, der medfører du ikke kan ride. Derudover skal du have en sygeforsikring, der dækker sygdom, ulykke og hjemtransport. Det gule sygesikringsbevis dækker ikke i Afrika.

  • Pris: 18.865 DKK.   

  • Bestil: BO 2603

I marts er det stadig sommer i Botswana, men temperaturerne er behagelige med omkring 30 grader midt på dagen og omkring 20 grader om natten. Hele reservatet står i fuldt flor, det er meget grønt og der er vand i floder og vandhuller. Dyrene er afslappede og tilfredse da der er masser af mad, især elefanterne er i hopla! Der er naturligvis også mange nyfødte dyreunger, der tager deres første skridt på usikre ben - baby impalaer, elander, wildebeest og zebraer er årsag til megen moro. Der er ingen støv og det giver nogle pragtfulde hurtige galopper i de tidlige morgentimer og undertiden også sent om eftermiddagen. Det er virkelig en af favorit årstiderne i dette område!

Program

Søndag: Ankomst til lufthavnen i Johannesburg lørdag. Transfer fra Johannesburg International Airport tidlig søndag morgen til Pontdrift grænsestationen, hvor du vil blive mødt af dine værter og guides Cor og West. Efter grænseformaliteterne kører vi i en åben jeep til Limpopo Lodge, der ligger ganske tæt ved grænsestationen. Efter check-in er der en forfriskende frokost i haven og derefter skal du møde de måske væsentligste medlemmer af teamet, nemlig hestene!
På en kort introduktions tur finder vi den rette hest til dig, den du skal dele mange timer med den næste uges tid. Herefter er der de traditionelle "sundowners" ved stald baren før vi tager tilbage til Limpopo Lodge. En rigtig god middag venter udenfor i den skønne have og senere kan du trække dig tilbage til et køligt værelse efter en lang dag.

Mandag: Vi starter tidligt mens der endnu er kølighed og friskhed i luften. En afslappet morgentur på omkring 4 timer hvor vi har mulighed for at se nogle af de elefanter, som området er så kendt for - og måske passerer vi Nels Vlei på vejen. Frokost spises ude i haven og har du stadig masser af energi er der en tennisbane. Mashatu er hjemsted for en masse rovdyr inkluderende bl.a. hyæner, leoparder, geparder og løver og efter en god siesta får du chancen for at spotte nogle af dem på en tur med jeep ud på savannen. Vi stopper for sundowners på vejen.

Tirsdag: Efter tidlig morgenmad er det af sted på en længere tur på 6 timer til Naledi. Turen går til de nordligste dele af reservatet op på bakkerne og skrænterne i Mashatu parken. Vi passerer gennem varieret terræn og har gode muligheder for hurtige og lange galopper gennem bushen. Du vil sandsynligvis se masser af vilde dyr på de frodigt grønne områder op til Majale floden. Efter ankomst til den fantastiske camp bliver du budt velkommen med kolde drinks og en god frokost. Hold siesta i dit kølige værelse eller ved svømmepølen og loungen med storslået udsyn til bushen. Senere på eftermiddagen skal vi på vildt vandring - med lidt held ser vi "the small five" og vi lærer også mere om at læse de mange tegn fra dyr i bushen. Vi kommer tilbage i tide til en udsøgt middag og en god nattesøvn

Onsdag: Vi starter lidt senere i dag og vender næsen mod Kanda farm. Turen er mere afslappende end gårdagens ridt og vi rider 5 timer mod den centrale del af parken. Vi passerer hvide klinter og får måske set leoparder, som området er kendt for. Kanda farm er en familie ejendom og har en fantastisk beliggenhed, hvorfra man kan overskue Majale floden. Efter frokost og siesta skal vi igen ud på en vandretur efter vildt og prøve at komme tæt på dyrene uden de opdager os.

Torsdag: En spændende dag, hvor vi skal udforske de rige omgivelser, venter. Vi skal bruge vores nyvundne kundskaber om dyrespor til at spore dem og vi skal nyde nogle fantastiske udsigter i mashatu parken. Der er stor artsrigdom og du ser måske ræve, jakaler, eland, kuduer og andre af slettens dyr. Rideturen er på omkring 4 timer og efter en god frokost tager vi af sted igen med jeep med kyndige guider fra parken. Mashatu rangerne kender parken ud og ind og du kan sætte dig tilbage og nyde en spændende tur, hvor der bliver fine muligheder for at tage gode billeder. Tilbage i campen er der middag, som nydes under stjernerne blinkende skær.

Fredag: Efter morgenmaden bryder vi op og drager mod "Two Mashatus" campen, en meget speciel og spændende luksus teltlejr. Vi følger Majale floden og vil sikkert møde både elefanter og andet vildt på vejen. Turen i dag giver god mulighed for en herlig galop på Pitsani sletten hvor du måske bliver mødt og ledsaget af nogle nysgerrige zebraer, wildebeest eller endog giraffer. Kig efter føllene, de har med sig, de er så søde! Når vi ankommer til campen serveres der frokost i en traditionelt opbygget "Rondavel". Det er en skyggefuld plads, hvor man kan overskue campen og slappe af i de komfortable safari stole under skyggen af et kæmpe Mashatu træ. Om eftermiddagen kan du trave en tur eller du kan bade med hestene i Limpopo floden inden vi skal have sundowners rundt om et hyggeligt bål, hvor vi også får en fin middag. Bushens cikader vil synge dig i søvn senere på aftenen

Lørdag:  I dag drager vi tilbage til Limpopo Lodge, som vi startede ud fra. Undervejs har vi chancen for lidt spring over væltede træstammer - træer der er væltet af de mange elefanter i området. Vi rider langs Limpopo floden i skyggen af den frodige bevoksning. Efter ankomst til lodgen er der muligheder for et afsvalende dyp i svømmepølen inden frokosten. Om eftermiddagen endnu en sidste tur med jeep for at se Mmagua og sandstensformationerne, hvor John Cecil Rhodes plejede at passere forbi. Nyd sundowners med udsyn til mil efter mil af Afrika. Tilbage til Lodgen for en traditionel "brai" og Martha eller Grace vil lave mad som de selv holder af at spise (sammen med traditionel mad). Du trækker dig tilbage og tænker sikkert tilbage på en spændende uge inden du falder i søvn.

Søndag: En sidste 2 timers ridetur før du skal tage afsked med din ven gennem en hel uge. Der afsluttes med en hurtig brunch og et forfriskende bad før du kører tilbage til Pontdrift grænsestationen og et sikkert lidt trist farvel til Cor og West. Fra Pontdrift er der 5½ times transfer tilbage til lufthavnen i Johannesburg. Ankomst sidst på eftermiddagen, klar til en aftenflyver hjem.



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Printvenlig version - klik på ikonet

Print venlig turbeskrivelse i PDF format

 


 BO 2602: "The Big Five" - på safari efter elefant, næsehorn, bøffel, løve og leopard
  • Turens varighed: 8 nætter, 9 dage - 4 nætter i Sydafrika og 4 i Botswana

  • Indkvartering: I Sydafrika soves i luksus lodge i dobbeltværelse med bad/toilet. I Botswana soves i komfortabelt dobbelttelt (3.5x6 m) på rigtige senge og i kgotla, en camp hvor man sover under åben himmel. Der er udmærkede toilet og badefaciliteter til begge lejrformer. I sommermånederne gør regn ofte vejene ufremkommelige for ledsagebilen, og turene udgår og returnerer derfor til "Two Mashatus" campen ved farmen (november til marts).

  • Pension: Helpension. Måltiderne indtages på lodgen i Sydafrika - i Botswana, hvor vi rejser fra camp til camp, kommer kokken til lejren med ledsagebilen og laver mad over åben ild. Spændende og velsmagende mad.

  • Heste: Der er heste i alle størrelser, aldre og temperament. De fleste er sydafrikanske racer eller kryds af sydafrikanske racer (Boerperd, sydafrikansk varmblod, appaloosa og shire krydsninger). Hestene er veltrænede, lydige, robuste og vant til Afrikas dyr og natur. De kan komme steder, hvor selv ikke de allerbedste 4 hjulstrækkere kan komme frem og er derfor helt ideelle til spændende safari.

  • Sadler: Der rides med Australske Stock sadler, Sydafrikanske Mcllelan og et udvalg af engelske sadler.

  • Rideniveau: 4-5. Du skal være øvet og god rytter og i god fysisk form - der rides i et godt og varieret tempo i et krævende terræn.

  • Gruppestørrelse og guide: Der er 8 gæster og 2 guider på turene, samt kok og andet personale ved campene.

  • Bagage: I Sydafrika bor du stationært. I Botswana rejser vi fra camp til camp og bagagen transporteres mellem de forskellige camps, du skal kun selv medbringe småfornødenheder til dagens ridt.

  • Tøj og udstyr: Medbring tøj i neutrale farver (khaki, brun, beige og grønt) der passer ind i bushen (ingen stærke farver eller hvidt tøj (det bliver iøvrigt hurtigt snavset!)). Sædvanligt rideudstyr, ride- eller vandresko, half chaps anbefales, badetøj, hovedlampe, kamera, kikkert, læbepomade, solcreme og solblokker, langærmet skjorte eller t-shirt, tørklæde til værn mod støvet i visse perioder, varmt tøj (maj til august). Det er et krav, at der bruges hjelm (som kan lånes på stedet), da man ellers ikke er dækket af deres forsikring.

  • Vejret: Er varmt og tørt i vintermånederne (omkring 30 grader om dagen, 10-15 om natten - maj til august). Sommeren er meget varm 35-40 grader med hyppige kraftige regnskyl om eftermiddagen - december til februar.

  • Sæson:

     
    28 januar - 5 februar 25 august - 2 september
    2-10 februar 30 august - 7 september
    6-14 februar 13-21 september
    17-25 februar 18-26 september
    22 februar - 2 marts 29 september - 7 oktober
    27 februar - 7 marts 4-12 oktober
    10-18 marts 9-17 oktober
    15-23 marts 28 oktober - 5 november
    20-28 marts 2-10 november
    25 marts - 2 april 6-14 november
    8-16 april 17-25 november
    27 juni - 5 juli 22-30 november
    2-10 juli  

    Røde datoer - der er fuldbooket
     

  • Ankomst: Dag 1 om morgenen til lufthavnen i Johannesburg - afrejse fra Danmark dagen før

  • Afrejse: Sidste dagen fra Johannesburg sidst på eftermiddagen - hjemkomst til Danmark den følgende dag

  • Transport: Fly til Johannesburg i Sydafrika - tager 12-14 timer hver vej afhængig af rejserute og koster fra ca. 7000 kr. per person. Transfer fra lufthavnen i Johannesburg til først ridecentret i Sydafrika - varer ca. 3 timer. Efter Sydafrika benet er der transfer til Botswana (ca. 4 timer) og der er transfer fra Botswana tilbage til lufthavnen i Johannesburg (godt 5 timer). Al transfer er inkluderet i prisen.

  • Visum: Der kræves ikke visum til Botswana og Sydafrika fra de nordiske lande, men passet skal være gyldigt min 6 måneder efter afrejse dagen for returrejsen.

  • Vaccination: Botswana og Sydafrika er relativt sikre områder og vore lejre holder en høj hygiejnisk standard med godt drikkevand. Du bør imidlertid undersøge, om du skal have en eller flere vaccinationer eller malariapiller før du begiver dig af sted - kontakt din læge eller www.vaccination.dk for seneste information.

  • Forsikring: Vi anbefaler den udvidede afbestillingsforsikring, der også beskytter dig i tilfælde af sygdom og uheld, der medfører du ikke kan ride. Derudover skal du have en sygeforsikring, der dækker sygdom, ulykke og hjemtransport. Det gule sygesikringsbevis dækker ikke i Afrika.

  • Pris: 18.995 DKK. ekskl. rejse til Johannesburg.
     

  • Bestil: BO 2602

"BIG 5 SAFARI"

På denne tur, hvor du rider både i Dinaka reservatet i det nordøstlige Sydafrika og i Mashatu reservatet i det østligste hjørne af Botswana, har du gode muligheder for at se "The Big 5" i deres naturlige omgivelser: Elefant, næsehorn, bøffel, løve og leopard - og dertil et utal af andre af Afrikas vilde dyr som impala, eland og andre antiloper, zebra, giraf, struds, flodhest, geparder, hyæner og meget mere.

Og du oplever det hele fra hesteryg - en helt anden oplevelse end at opleve dyrene fra skrumplende biler. Hestene er mestendels af Sydafrikansk afstamning eller kryds med Sydafrikanske racer og er særdeles velegnede til de lokale forhold. De er velplejede, veltrænede og har et godt temperament - og de er vant til at færdes nær de store vilde dyr på savannen.

Vore Sydafrikanske værter har en stor farm i Waterberg bjergene i det nordøstlige Sydafrika. Safarien tager udgangspunkt i farmen, hvor man bor under luksuøse forhold i en "lodge". Turene går ind i et privatejet reservat, der er et af de sidste virkelige "wilderness areas" i Sydafrika. Specielt på denne del af turen er der mulighed for at se næsehorn, flodhest og bøffel foruden naturligvis mange andre dyr.

I Botswana skal vi på trail i Mashatu vildt reservatet, der er kendt som "Land of the Giants". Der er et område med stor variation, storslåede udsigter og klippeformationer, der er lige så gamle som tiden selv. Og så er det hjemsted for flokke af elefanter, løver, leoparder, hyæner og en variation af antiloper og andre dyr. Turen rundt i parken bringer os både gennem flodsenge, mopani buskstepper og sandstensformationerne i Tuli. Vi overnatter i store dobbelttelte på teltsenge eller under åben himmel i en kgotla (en helt vidunderlig oplevelse!)

Program

Dag 1: Ankomst til Dinaka. Transfer fra Johannesburg International Airport til ridecentret i Dinaka. Det imponerende logi, bygget i sten og med stråtag er placeret oven for en stor dæmning med flodheste og med milevidt udsyn til de omgivende sletter. Her skal du bo de næste 4 nætter. Dagens tidlige aftenridt vil følge foden af Waterberg klipperne med lange galopper langs uendelige sandstier. Dette ridt vil give dig en første forjættende fornemmelse for dette betagende vildtreservat.

Dag 2: På jagt efter næsehorn. På Dinaka sletterne vil rytterne møde den tætte befolkning af vilddyr, som kendetegner dette smukke reservat. Det er ikke usædvanligt at spotte op til 15 næsehorn samt 11 andre arter af vilddyr på samme tid. Det er en uforglemmelig oplevelse at opleve det udrydningstruede og imponerende store hvide næsehorn fra hesteryg i dens naturlige habitat.

De åbne sletter giver gode muligheder for hurtig ridt og rytterne får også muligheder for at galoppere sammen med flokke af antiloper, når de galopperer og springer over den åbne savanne. Tilbage på "lodgen" kan du solbade oven for flodheste dæmningen og betragte disse selskabelige dyr lege med hverandre i solheden. Eftermiddagens ridt går til områder, hvor du kan se bøffel og sabel antilope.
Dagen rundes af med kølige drinks, mens du betragter den fortryllende solnedgang over bjergene.

Dag 3: På opdagelse i bjergene. Efter tidlig morgenmad tager vi af sted på jagt efter nogle af de mere sky og vanskeligt fundne dyrearter - leoparden, bjergzebraen, bjergrørbukken, bavianer, afrikansk bjerg python, klippegrævling (der faktisk er nærmeste slægtning til elefanten), klippespringer - en art dværg antilope, sorte ørne og gribbe. Turen følger en dal, der fører os dybt ind i Waterberg klipperne. Stien følger en krystalklar bæk og passerer flere pittoreske dæmninger langs vejen. Ved en af dæmningerne nyder vi den medbragte picnic - et sted hvor buskadset er tæt og luften fuld af fugleskrig og du ser måske pludseligt nogle af de sky dyr.
Du returnerer til lodgen tidligt på eftermiddagen i tide til en afkølende svømmetur og du vælger selv, om du vil slappe af med at betragte dyrene komme og gå til vandhullet neden for lodgen eller du vil med på en let ridetur ud på sletterne.

Dag 4: Tempo ridning! De afstande vi tilbagelægger i dag er ganske store, så du skal forvente lidt tempo ridning med gode lange galopper. Efter en skøn morgen med krævende ridning vender du tilbage til lodgen til en god frokost og  endnu en chance for at slappe af ved poolen. Om eftermiddagen kan du vælge et "game drive", tur med firhjulstrækker, til nogle af de fjernere liggende dele af reservatet, med drinks serveret undervejs. På turen tilbage i den tidlige aften skal du bruge et pandelys eller en lygte til at kigge efter nattens vilde dyr, som f. eks. jordsvin, hulepindsvin og brune hyæner.

Dag 5: Transfer til Mashatu i Botswana. Om morgenen er der en sidste chance for at søge efter de dyrearter, du endnu ikke har set og en sidste galop på de endeløse sandstier. Efter brunch bliver du og resten af selskabet kørt til grænsen til Botswana og ind i mashatu reservatet. Køreturen tager ca. 4 timer og krydser en knudret og spektakulær del af Limpopo provinsen. Du ankommer til "Two Mashatus" campen ved Fort Jameson, hvor du får lidt at spise og træffer din hest. Du skal på en kort introduktionstur, dels for at lære hesten at kende dels for at få en forsmag på det eventyr, der venter de næste 4 dage. I returnerer til campen i tide til "sundowners" ved lejrbålet, der er placeret i en smuk have. Når solen er gået ned serveres en lækker middag og aftenen rundes af med en "night cap" i baren.

Dag 6: Tempo ridning på stepperne. Du vækkes tidligt og efter en let morgenmad rider vi ud på en lang og hurtig tur til Jwala campen. Vi rider langs Limpopo floden, der flyder omkranset af tæt skov, til vi møder Majale floden. Det er en hurtig og spændende ridetur og vi vil bruge 4-5 timer på at udforske den åbne savanne, der vrimler med antiloper og andet vildt. Efter frokost og en siesta har du muligheder for at strække benene på en eftermiddags gåtur.

Dag 7:  Elefant sporet. Vi følger snoede elefant stier til steder, hvor selv de bedste 4 hjulstrækkere dårligt kan komme, områder, der er både afsides og ufatteligt smukke. Under den sidste del af dagens ridning får du muligheder for at springe over nogle af de træstammer, som elefanterne har nedlagt. Samtidig ser du tegn på områdets meget gamle historie. Vi overnatter i en Kgotla under åben himmel - en rundkreds omkring lejrbålet indhegnet af svære træstolper, der holder de vilde dyr på behørig afstand. En helt fortryllende oplevelse - selv om det måske er svært at sove med klar udsigt til stjernernes mange lys på himlens sorte fløjlsklæde og med en kakofoni af uvante lyde fra bushen!

Dag 8: Møde med elefanter. Der er næsten garanti for at se elefanter på dagens ridt, som passerer igennem forskellige former for vegetationer: Tætte skove langs flodbredden, savanne med akacier, buskstepper og områder domineret af "shephard’s trees". Efter turen er der frokost og en badetur om eftermiddagen eller blot afslapning mens man betragter dyrelivet ved det nærliggende vandhul.

Rideturten sidst på eftermiddagen går til et klippefuldt sted nær Rock Camp, hvor man kan spotte vandbuk, bjerg grævlinge og sorte ørne. Denne tur er livlig med lidt eventyr over det - mange små spring og en mulighed for at udforske de åbne sletter og nyde suset ved at ride i galop sammen med flokke af galopperende antiloper, og zebraer. Et kort stop ved Pete’s Pond giver mulighed for at betragte et varieret fugleliv.

Dag 9: Afsked. Et sidste ridt til Nels Vlei og chancen for at springe lidt cross country før du returnerer til "Two Mashatus". Efter en let frokost og et sikkert bevæget afsked med hest og værter går turen tilbage til JHB lufthavnen.

Obs. Der kan ske ændringer i programmet for de sidste 4 dage afhængig af lokale forhold.

Big 5 safari

 

Galop med antiloper på steppen

Udsigt til giraf

 

I galop forbi søen og lodgen i Sydafrika

 

Soveværelse - sydafrika lodgen

 

Safari efter elefant

 

Næsehorn ved Waterberg bjergene

 

Printvenlig version - klik på ikonet

Print venlig turbeskrivelse i PDF format

 


 
     
 

Copyright© 2006-2010. Hippo Tours. All rights reserved.