Ankomst og indkvartering på et af farmens fine gæsteværelser. Om aftenen skal du møde guiden og de andre gæster for at høre lidt om turen de kommende dage og for at lære hinanden at kende
To timer i sadlen om formiddagen rundt i skovene og bakkerne, som omgiver ridecentret. Du skal lære din hest at kende og blive fortrolig med ridestilen. Eftermiddagen er fri, og du kan udforske omegnen til ridecentret eller du kan slappe af i haven.
Endnu en to timers turridning ad andre stier og ruter er på programmet
Igen to timers turridning, hvorefter der skal vælges heste til minitrailen og udstyret skal forberedes og pakkes
På tre dages trailen rider vi gennem bøgeskov, etruskiske nekropoler, etruskiske veje "Vie Cave", der blev hugget ud i klipperne for mere end 2000 år siden, gamle etruskiske landsbyer, bakker og smukt bølgende landskab. Tre dage spækket med oplevelser og redet i varieret tempo. Hen mod aften fredag kommer vi tilbage til ridecentret, hvor der venter en afskedsmiddag til de trætte ryttere.
Vii rider ned til San Valentino og herfra via den etruskiske vej til floden Lente, under Sorano. Her får hestene deres velfortjente hvile, mens rytterne nyder en lækker picnic. I frokostpausen er der mulighed for at følge en anden uforglemmelig etruskisk vej, San Rocco, der ender på bakken foran Sorano. Nu er det tid at tage nogle billeder af denne pragtfulde udsigt og vi vender derefter tilbage til hestene, klare til at stige i sadlen igen og ride i retning mod Sorano. Vi fotsætter turen igennem denne middelalderlandsby og derefter ud på landet, indtil vi er fremme ved "Agriturismo il Lepre", hvor vi tilbringer to nætter.
Efter morgenmaden starter vi på anden etape af denne korte trail. En tur gennem landskabet indtil vi kommer til Mezzano søen. Picnic ved søen og fotomuligheder, hvorefter vi rider tilbage. Denne gang gennem de bølgende enge og bakker med en uforglemmelig natur.
Tredje og sidste etape af denne tre-dages trail. Vi forlader landstedet "Il Lepre" til hest, efter morgenmaden. I retning af den gamle Vitozza. Som vi besøger på hesteryg og fortsætter vores ridetur op og bed af bakker og gennem skove, indtil vi når stedet for vores picnic. Efter pausen følger vi Stridolone floden til vi når Montevitozzo og herfra rider vi videre gennem græsgange og skove tilbage til gården.
Efter morgenmaden er der afrejse.
Obs: Programmet kan ændres som følge af lokale forhold, herunder vejret.
Hent print-venlig PDF